ازن ژنراتور ازن ژنراتور .

ازن ژنراتور

ازن ژنراتور

ازن چیست؟

همانطور که می دانید ، ازن یک گاز است. مولکول ازن سه اتم اکسیژن (O 3 )، بر خلاف اکسیژن موجود در هوا است که به زندگی به این سیاره (O 2 ). ازن قدرتمند است زیرا اتم اکسیژن اضافی می تواند به راحتی فرار کرده و به مواد دیگر متصل شود. این کیفیت بسیار واکنش پذیر می تواند به طور بالقوه ترکیب شیمیایی برخی مواد موجود در هوا را تغییر داده و در صورت تنفس سلول های ما را تحت تأثیر قرار دهد.

وقتی اصطلاح "ازن" را می شنوید ، ممکن است به فکر لایه ازن بیفتید که از تمام اشعه ماورا UV بنفش خورشید محافظت می کند. این ازن "خوبی" است که در استراتوسفر هوا ساز وجود دارد. اما ازن در سطح زمین "بد" است زیرا برای سلامتی خطرناک است و توسط EPA به عنوان یک آلاینده هوا طبقه بندی می شود. ازن در سطح زمین با اثر متقابل نور خورشید با برخی مواد شیمیایی که به محیط زیست منتقل می شوند ، از جمله میزان انتشار گازهای گلخانه ای خودروها و گیاهان ، در طبیعت ایجاد می شود. همچنین هنگام برخورد صاعقه ایجاد می شود ، به همین دلیل است که پس از طوفان ممکن است بوی ازن بدهید . ازن ، چه خالص باشد و چه با سایر مواد شیمیایی مخلوط شود ، می تواند برای سلامتی مضر باشد. ازن مولکولی است که از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است. دو اتم اکسیژن مولکول اصلی اکسیژن را تشکیل می دهند - اکسیژن تنفسی که برای زندگی ضروری است. سومین اتم اکسیژن می تواند از مولکول ازن جدا شده و دوباره به مولکول های مواد دیگر متصل شود و در نتیجه ترکیب شیمیایی آنها را تغییر دهد. این توانایی واکنش با سایر مواد است که اساس ادعاهای تولیدکنندگان است. تولید ازن در طبیعت به دو روش انجام می‌گردد که عبارتند از: اشعه ماوراء بنفش خورشید و رعد و برق. لایه ازن از طریق اشعه ماوراء بنفش خورشید به وجود می‌آید. اساس کار دستگاه ازن ساز نیز می‌تواند نور uv و یا ولتاژ بالا باشد. در روش UV با تاباندن لامپ‌های UV به اکسیژن ورودی داخل راکتور، ازن تولید می‌گردد. این روش ابتدایی‌ترین روش تولید ازن می‌باشد. در روش تخلیه الکتریکی، دو الکترود با اختلاف ولتاژ بالا تعبیه می‌گردد. اکسیژن از بین این دو الکترود گذر می‌کند. بین این دو الکترود قوس الکتریکی به وجود می‌آید و مولکول‌های اکسیژن به ازن تبدیل می‌گردند.

روش تخلیه الکتریکی از دو جهت نسبت به روش ماوراء بنفش برتری دارد. اول آنکه در روش ماوراء بنفش، می‌بایست به صورت دوره‌ای لامپ‌های UV تعویض گردد و این موضوع هزینه‌ی جاری زیادی را بر مصرف‌کننده تحمیل می‌کند. ضمن آنکه حسن دستگاه‌های ازن ساز به کاهش هزینه‌های جاری و عدم نیاز به اپراتور و … است. دومین دلیل برتری روش تخلیه الکتریکی که از دلیل اول مهم‌تر است، نسبت ازن به اکسیژن در خروجی دستگاه ازن‌ساز است. هر چه خلوص ازن در خروجی دستگاه بیشتر باشد، میزان حلالیت آن در آب نیز افزایش می‌یابد. به عنوان مثال با افزایش میزان خلوص از 1 درصد به 10 درصد، میزان حلالیت ازن در آب 6 برابر می‌شود.ازن ژنراتور برای هوا سازی هم هست.


 

ازن ژنراتورچیست؟
ازن ژنراتور، که به آنها ماشین های ازن نیز گفته می شود ، دستگاه هایی هستند که ازن تولید می کنند و عمداً گاز ازن تولید می کنند. وقتی به عنوان دستگاه تصفیه هوا برای استفاده در فضاهای اشغال شده در فضای داخلی فروخته می شود ، برای ایمن و موثر بودن به بازار عرضه می شود (البته این ادعاها عموماً نادرست هستند). اگرچه ازن محصول جانبی این یونیز کننده ها است و تمایل به تولید آن در سطح پایین تری نسبت به ازن ژنراتوراست ، دولت فدرال یک فرآیند تنظیم دقیق تر را برای هر دستگاه تصفیه هوا که ازن تولید می کند ، چه به صورت عمدی و چه به عنوان یک محصول جانبی هوا ساز، آغاز کرد. دستگاه ازن ساز برای تولید ازن به کار می رود.


 

 
ازن ژنراتور چگونه کار می کنند؟
 

ازن ژنراتوربار الکتریکی را به هوایی که از آن عبور می کند وارد می کنند. این برخی از اتم های اکسیژن طبیعی را به اتم های منفرد ناپایدار تقسیم می کند که با سایر مولکول های O2 پیوند می یابند و تشکیل O3 می دهند.

ازن ژنراتوربا تجزیه مولکول های اکسیژن (O 2 ) به اتم های منفرد ، ازن تولید می کنند و سپس به سایر مولکول های اکسیژن موجود در هوا متصل می شوند و ازن ایجاد می کنند:

تخلیه تاج خاموش: این دستگاه ها با تقسیم مولکول های معمولی اکسیژن موجود در هوا به اتم های منفرد از تخلیه الکتریکی برای تولید ازون استفاده می کنند. سپس این اتم ها به دیگر مولکول های O2 موجود در هوا وصل می شوند تا ازن (O3) تشکیل شوند.

تخلیه تاج، تخلیه الکتریکی است که در اثر یونیزه شدن مایعات مانند هوای اطراف یک هادی با ولتاژ بالا ایجاد می شود. این منطقه محلی را نشان می دهد که در آن هوا (یا مایعات دیگر) دچار شکستگی الکتریکی شده و رسانا شده است و به این ترتیب شارژ می شود که بطور مداوم هادی را درون هوا نشت کند. تاج در مکانهایی اتفاق می افتد که قدرت میدان الکتریکی (شیب بالقوه) اطراف یک هادی از مقاومت دی الکتریک هوا بیشتر است. غالباً به عنوان درخشش مایل به آبی در مجاورت هوای فلزهای اشاره شده با ولتاژ زیاد دیده می شود و با همان خاصیت لامپ تخلیه گاز ، نور را منتشر می کند.

 

پرتوهای فرابنفش: این روند تولید ازون شبیه به نحوه تقسیم اشعه ماوراء بنفش خورشیدO2برای تشکیل اتم های اکسیژن مجزابرای هوا ساز است. به گفته InterNACHI ، این فرآیند نسبت به تخلیه تاج کارایی کمتری دارد.

 

ازن ساز چه کاربردی دارد؟

ازن بر اساس اکسیدکنندگی عمل می‌کند. مولکول ازن به دلیل ناپایداری دارای خاصیت اکسندگی قوی می‌باشد. زیرا اتم اکسیژن نوزاد علاقه ­مند است عدد اکسایش خود را دو واحد کاهش دهد و در نتیجه دیگر مولکول‌ها را اکسید می‌کند. ازن می‌تواند بو و میکروارگانیزم‌هایی چون ویروس، قارچ و باکتری را اکسید کند.این ویژگی ازن باعث شده که از آن به عنوان ماده‌ای برای تصفیه در زمینه‌های مختلفی چون تصفیه فاضلاب شهری، تهیه آب آشامیدنی، صنایع غذایی، صنایع کاغذ و نساجی استفاده شود. مهم­ترین فایده ازن ویژگی تمیز بودن آن است، زیرا مواد را اکسید می‌کند بطوریکه تقریبا محصول جانبی هوا ساز تولید نمی‌کند. از طرفی ازن دارای بوی قابل تشخیصی است و از این رو غلظت‌های خیلی کم آن نیز قابل درک است و این باعث ایمنی کارکرد با ازن می‌شود.

 

پاک کننده های هوای تولید کننده ازن چیست؟
"تصفیه کننده های هوا" داخلی یا پاک کننده های هوا که از عمد ازن منتشر می کنند ، اغلب "ازن ساز" نامیده می شوند. تولید کنندگان گاهی اوقات ازن را به طور نامناسب "اکسیژن فعال" ، "اکسیژن فوق العاده" یا "اکسیژن انرژی پذیر" می نامند ، و این ازن یک نوع سالم است. اکسیژن. از آنجا که ازن با برخی از مولکول های دیگر واکنش نشان می دهد ، تولید کنندگان ادعا می کنند که ازن تولید شده توسط این دستگاه ها می تواند هوا را تصفیه کرده و ذرات معلق در هوا ، مواد شیمیایی ، کپک ، ویروس ها ، باکتری ها و بوها را از بین ببرد. با این حال ، ازن فقط تا حدی در تمیز کردن هوا وقتی از آن در سطح بسیار بالا و ناامن استفاده می شود که خطر جدی برای سلامتی دارد.

پاک کننده های هوا که از یونیزرها و رسوب دهنده های الکترواستاتیک استفاده می کنند انواع دیگری از دستگاههایی هستند که ازن منتشر می کنند ، اما این کار را به عنوان محصول جانبی طراحی و عملکرد آنها انجام می دهند. این دستگاه ها به گونه ای طراحی شده اند که ذرات موجود در هوا را به صورت الکتریکی شارژ کرده و باعث اتصال آنها به سطوح اتاق مانند دیوارها یا کف ها می شوند. ازن از طریق فرآیند شارژ آزاد می شود ، اگرچه این دستگاه ها معمولاً ازن بیشتری نسبت به ازن ژنراتورساطع می کنند.

 


آیا  ازن ساز در پاکسازی هوا موثر هستند؟
برخی از دستگاه ها با ادعای تبلیغاتی مبنی بر از بین بردن ویروس ها ، باکتری ها ، کپک ها و سایر آلاینده های بیولوژیکی و از بین بردن آلاینده های شیمیایی و بوها به بازار عرضه می شوند. با این حال ، وقتی غلظت ازن زیر استانداردهای بهداشتی باشد ، آلاینده های بیولوژیکی را به طور موثری از بین نمی برد. ازن همچنین ذرات (به عنوان مثال گرد و غبار و گرده ها) را از هوا پاک نمی کند ، از جمله ذرات مسئول بیشتر آلرژی ها. ازن تولید شده توسط دستگاه های تصفیه هوا در حذف آلاینده های شیمیایی کار چندانی نمی کند. در حقیقت ، مشخص شده است که ازن با مواد شیمیایی موجود در هوا واکنش نشان می دهد و باعث ایجاد آلاینده های سمی اضافی می شود ، به ویژه از جمله فرمالدئید و ذرات فوق ریز. برخی از مصرف کنندگان دستگاه های تصفیه هوا را برای از بین بردن بوها خریداری می کنند.شواهد علمی وجود دارد که غلظت ازن زیر استانداردهای بهداشتی در از بین بردن بسیاری از مواد شیمیایی ایجاد کننده بو موثر نیست. ازن همچنین شناخته شده است که باعث از بین رفتن حس بویایی می شود. این لباس نه تنها باعث از بین بردن بو می شود بلکه می تواند اثر خطرناکی در کاهش توانایی فرد در تشخیص سطح بالای ازن داشته باشد. برخلاف وضعیت هوا ، ازن می تواند با موفقیت برای تصفیه آب در برخی از کاربردها مورد استفاده قرار گیرد. این به این دلیل است که می توان از سطح بالای ازن در آب استفاده کرد ، بیشتر ازن در آب واکنش نشان می دهد و افراد به طور معمول در هنگام استفاده از ازن حضور ندارند.در برخی از کاربردها می توان از اوزون برای تصفیه آب با موفقیت استفاده کرد. این به این دلیل است که می توان از سطح بالای ازن در آب استفاده کرد ، بیشتر ازن در آب واکنش نشان می دهد و افراد به طور معمول هنگام استفاده از ازن حضور ندارند.در برخی از کاربردها می توان از اوزون برای تصفیه آب با موفقیت استفاده کرد. این به این دلیل است که می توان از سطح بالای ازن در آب استفاده کرد ، بیشتر ازن در آب واکنش نشان می دهد و افراد به طور معمول در هنگام استفاده از ازن حضور ندارند.

 


تولید کننده های ازن چه مقدار ازن تولید می کنند؟
ازن ساز می توانند چندین برابر بالاتر از استانداردهای بهداشتی 1 ساعته و 8 ساعته ایالت خارج از کشور به ترتیب 90 قسمت در میلیارد (ppb) و 70 ppb تولید کنند. بسیاری از ژنراتورهای تجاری ازن در هر ساعت کارکرد بیش از 5000 میلی گرم ازن از خود ساطع می کنند که می تواند منجر به سطح ناسالم ازن در هوای داخلی شود.

 

 

نتیجه گیری سازمان حفاظت محیط زیست در مورد اثربخشی

EPA از یک بررسی تحقیقات علمی نتیجه گرفت که در غلظت هایی که با استانداردهای بهداشت عمومی مطابقت دارند ، ازن در از بین بردن آلودگی های هوای داخل خانه بسیار موثر نیست.

 

 

آیا تولید کننده های ازن می توانند بو را از بین ببرند؟

با این حال ، شواهد در مورد اینکه آیا تولید کنندگان ازن می توانند بیشتر بوها را از هوا پاک کنند ، مخلوط شده است. همانطور که در بالا ذکر شد ، ازن ژنراتورممکن است برای گازها ، یعنی ترکیبات آلی فرار (VOC) ، به هیچ وجه کارآمد عمل نکنند ، زیرا صدها سال طول می کشد تا این فرآیند انجام شود.

اقدامات احتیاطی ایمنی ازن ژنراتورچیست؟
در بسیاری از مواقع ، اگر از ازن ژنراتوراستفاده شود ، برای تمیز کردن تجاری در هتل ها ، اتومبیل ها و غیره استفاده می شود. بسیاری از هتل ها دقیقاً قبل از ورود مهمان های جدید از آنها در داخل یک اتاق استفاده می کنند که به دلیل باقی مانده ازن که در هوا معلق است ، می تواند مضر باشد. تولیدکنندگان اوزن ژنراتور توصیه می کنند که فقط توسط افراد متخصص آموزش دیده برای از بین بردن بو استفاده شود و ابتدا باید تمام مراحل دیگر مانند پاکسازی محل و از بین بردن هرگونه منبع بو وجود داشته باشد.

برای مشاهده بیشتر به سایت ناب زیست مراجعه کنید.
 


برچسب: ،
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ تیر ۱۴۰۰ساعت: ۰۵:۵۳:۱۰ توسط:عاطفه موضوع: نظرات (0)